Home / مصاحبه ها و مقالات / تحقیق در مورد سلول های بنیادی امیدبخش برای بیماران ای.ال.اس

تحقیق در مورد سلول های بنیادی امیدبخش برای بیماران ای.ال.اس

 محققان دانشگاه میشگان پس از اولین آزمایشات برای تعیین اینکه آیا سلول های بنیادی ممکن است بتواند به بیماران ای.ال.اس کمک کند، نتایج مثبتی مشاهده کردند. به نخاع 5 بیمار ای.ال.اس سلول های بنیادی تزریق شد. در هیچ یک از این بیماران علائم دفع سلول های بنیادی مشاهده نشد.
مثل بسیاری از آمریکائی ها الکساندر کلارش، از منطقه ماکوب مسائل مربوط به این پروژه را از نزدیک پی گیری می کند. او که 56 سال دارد، سال های طولانی در کارخانه بسته بندی گوشت کار می کرد. کار او با فعالیت بدنی بسیار بود. او از کار جسمانی نان در می آورد، ولی اکنون بدن او خوب کار نمی کند. تقریبا دو سال و نیم پیش در حالی الکساندر در حال ترمیم از یک عمل پشت کمر بود، شروع به افتادن کرد. دکترها بیماری او را ای.ال.اس تشخیص دادند. یک بیماری که سیستم هدایت عضلانی را تخریب می کند. در مقایسه با افرادی که نوع تهاجمی این بیماری را داشتند (نوعی که سرعت پیشرفت آن بسیار بالاست)، الکساندر قدری خود را قدری خوشبخت می دانست. در بعضی از افراد مبتلا به این بیماری در ظرف مدت کوتاهی اوضاع و شرایط وخیمی می تواند پیش بیاید. الکساندر هم مانند بقیه بیماران ای.ال.اس امید زیادی به نتایج تحقیق سلول های بنیادی دانشگاه میشگان دارد.
محققان در مرحله ابتدائی تحقیق سلولهای بنیادی جنینی در بیمارانی که مبتلا به ای.ال.اس هستند، نتایج حاصله متابق انتظارات محققان بوده است. از ماه ژانویه گروه تحقیقات مشترک دانشگاه میشگان و اموری در آتلانتا مشغول بررسی نتایج حاصل از تزریق سلولهای بنیادی در نخاع 5 بیمار مبتلا به ای.ال.اس می باشند با این سوال که آیا این عمل مشکلاتی برای بیمار پیش خواهد آورد یا خیر. دکتر ایوا فلدمن رئیس مرکز تحقیق آلفرد تاومان دانشگاه میشگان، محلی که این پروژه طراحی می شود، می گوید: تا کنون هیچ مشکلی در رابطه با اعصاب حسی نبوده و هیچ عوارض جانبی وجود نداشته است.
به سه بیمار اول 5 بار در یک طرف ناحیه کمر تعداد 50000 سلول بنیادی تزریق شد و به 2 بیمار بعدی بعلاوه یک بیمار دیگر که در این اواخر اضافه شد، 5 بار تزریق در دو طرف ناحیه کمر صورت گرفت. دکتر نیکلاس پولیز که از تیم میشگان به تیم آتلانتا آمده است، ریاست امور مربوط به بخش بالینی تزریق سلول های بنیادی و پی گیری تغییر و تحول وضع بیماران را به عهده دارد. تحقیقات سلولهای بنیادی در آنابور صورت می گیرد. تا چندی پیش انجام این امور در میشگان غیرممکن بود. اما دو سال پیش نمایندگان لایحه ای تصویب کردند که طبق آن تحیقیات سلول های بنیادی مجاز اعلام شد. در یک سال و نیم آینده به 18 نفر دیگر سلول های بنیادی تزریق خواهد شد تا اطمینان حاصل شود که جذب این سلول ها توسط بدن میزبان خالی از خطر و امن می باشد.
در حال حاضر 30000 آمریکائی با بیماری ای.ال.اس زندگی می کنند که اغلب آنها (بدون تمایز جنس و نژاد) بین 40 تا 75 سال سن دارند. بیماری ای.ال.اس به اعصابی که منتقل کننده امواج از اعصاب به ماهیچه ها هستند آسیب می رساند. در حالیکه هوش و حافظه بیمار کاملا سالم می ماند، ماهیچه ها به تدریج تخریب می شوند. در نهایت بیمار نمی تواند بطور مستقل حرکت و سرانجام تنفس کند.
الکساندر خود این را تجربه کرده است. او می گوید من نمی توانم راه بروم. تنها می توانم از روی صندلی بلند شوم و به مدت تقریبا یک دقیقه صاف یک جا بایستم. او نمی تواند به تنهائی حمام کند و برای انجام تمام کارهایش احتیاج به کمک دارد.
سو بورتین کان، رئیس مرکز ای.ال.اس میشگان، یک سازمان غیرانتفاعی که به دون چشم داشت به سود این تحقیقات را حمایت می کند، گفت که تحیقات ایوا فلدمن در زمینه سلول های بنیادی بسیار هیجان آور و مهم است.
اگر مرحله اول آزمایشات موفقیت آمیز باشد مرحله بعدی، که عبارت از بررسی تاثیر سلول های بنیادی در جلوگیری از پیشرفت بیماری ای.ال.اس، در گروهی از بیماران آغاز می شود. اگر نتیجه این مرحله هم مثبت بود، همین آزمایشات با گروه بزرگتری از بیماران انجام خواهد شد. در صورتیکه همه چیز خوب پیش برود، ممکن است یک روش معالجه کلی برای کند یا حتی متوقف کردن بیماری ای.ال.اس به وجود بیاید.
در بهترین شرایط این فرایند سال ها به طول خواهد انجامید. افرادی که در آزمایشات شرکت می کنند ملاحظه خواهند کرد که منابع ناشی از معالجات ممکن است برای آنها کمی دیر باشد. به همین دلیل ایوا فلدمن به این کار با تحسین می نگرد. او گفت کار با افراد مبتلا به ای.ال.اس یک امتیاز است. آنها یک گروه شگفت آور هستند. آنها علیرغم بیماری سختی که دارند از همه طرف کشور اعلام همکاری داوطلبانه برای شرکت در این تحقیقات را دارند. آنها آگاه هستند که این آزمایشات آنها را کمکی نخواهد کرد ولی افرادی در آینده از نتایج این آزمایشات بهره مند خواهند شد. و این خود الهام بخش ماست.

www.alsiran.com
ناهید نوذری

بررسی کنید همچنین

چرا استفن هاوکینگ چند دهه پیش مبتلا به ALS شد اما هنوز زنده است

چیزی که هاوکینگ را از بقیه متفاوت می‌سازد چیست؟ فقط شانس؟ یا هوش برتر وی او را از آنچه که سرنوشت حتمی‌اش بوده رهانیده است؟ هیچ کس نمی‌داند. حتی خود هاوکینگ که می‌تواند قوانینی را که جهان بر پایه آن استوار است بتفصیل شرح دهد نیز وقتی حرف از دستاوردی شود که موفقیت‌های آکادمیکش را به چالش می‌کشد، محافظه کار می‌شود. وی می‌گوید: «شاید بیماری [ALS] من ناشی جذب ناقص ویتامین‌ها باشد.»

4 نظرات

 1. علي داودآبادي

  سلام و عرض ادب و احترام
  امیدوارم که حالتون خوب باشه
  بنده چند وقتی هست که تحقیق در مورد یک بیماری عصبی به نام آمیوتروفیک لاترال اسکلروز ( را شروع کردم
  الان برای ادامه تحقیقاتم نیازمند به جامعه آماری این بیماری هستم و به خاطر همین مزاحم شما شدم
  میخواستم اگر امکان داره یک مرکزی که آمار پزشکی یا کتاب و یا یک سایت که آمار بیماری های عصبی را ارائه میدهد به من معرفی کنید تا بتونم برای کامل شدن تحقیقم از اون استفاده کنم
  قبلا از همکاری و کمک شما کمال تشکر را دارم

  • مدیریت وبسایت

   دوست عزیز
   متاسفانه اطلاعات ما در این زمینه که بتواند به شما کمکی باشد، محدود است. پیشنهاد می کنیم در این رابطه به مراکز دانشگاهی یا مراکز پزشکی در ایران مراجعه کنید. خوشحال می شویم اگر از نتیجه تحقیقات تان ما را نیز مطلع سازید. با آرزوی موفقیت برایتان

 2. با عرض سلام و ادب،
  تشکر میکنم از مطلب خیلی خوبی که در این قسمت آورده بودید.
  کار پایانامه بنده در مورد کشت و تکثیر سلول های بنیادی اسپرماتوگونی در حیوانات مزرعه ای به خصوص( خروس) میباشد.با توجه به استفاده از feeder layer ها در کشت و تکثیر این سلولها، امکانش هست که مطالب و مقالاتی در این زمینه به بنده معرفی کنید؟

 3. با تشکر فراوان از مطالب خیلی خوبی که ارائه فرمودید. امیدوارم در هدف مقدستان موفق و پیروز باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *