Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / کشف دو ژن جدید در بیماری ای.ال.اس.

کشف دو ژن جدید در بیماری ای.ال.اس.

بر اساس مطلبی که در مجله علمی Nature Genetics   درج شد، دو ژن جدید در بیماری ای.ال.اس.  کشف شده است.

 این  تحقیقات، که سرپرستی آن را در هلند پروفسور دکتر یان فلدینک از مرکز مغز و اعصاب بیمارستان آکادمیک اترخت بر عهده داشت، نشان می‌دهد که  دو ژن به نام‌های “NEK1” و “C21orf2”  احتمال بروز  بیماری  ای.ال.اس. را در افراد افزایش می‌دهد. دستیابی به این موفقیت  نتیجه مجموعه مطالعات و آزمایشاتی است که  در هلند طی پروژه‌ای تحت عنوان پروژه “MinE”، در حال انجام است.

ای.ال.اس. یک بیماری سیستم اعصاب است که خودش را در حرکات عضلانی نشان می‌دهد. هنگامی که شخص یک قسمت از بدنش را می‌خواهد به حرکت در آورد ابتدا فرمان حرکت از مغز (لایه موتوری) توسط دستگاه عصبی مرکزی (ستون فقرات) بطرف دستگاه عصبی محیطی (اعصاب مخصوص عضو) حرکت می‌کند.

در ای.ال.اس. سیستم اعصاب مرکزی و اعصاب محیطی  روبه نابودی می‌روند. ماهیچه ها هیچ اشکالی ندارند ولی از آنجایی که ارتباط ماهیچه و عصب از بین می‌رود ماهیچه ها شروع به کوچک شدن و از بین رفتن می‌کنند. در موارد پیشرفته بیماری، توانایی گفتاری هم آسیب می‌بیند.

محققان جهت تعیین و تثبت سندروم ها می‌خواهند هر چه بیشتر در مورد دلیل بروز “ای.ال.اس” بدانند. بنابراین آنها هر چه بیشتر در این زمینه بدانند، احتمال موفقیت در توسعه یک شیوه درمانی برای این بیماری بالاتر خواهد رفت.

 

در پروژه “MinE” که توسط پروفسور لئونارد واندربرگ در هلند راه اندازی شده است، متخصصین با مطالعه د.ان.ای و پلاسما تحقیق می‌کنند  که چه مکانیزم‌هایی در بروز  بیماری ای.ال.اس. دخالت دارد. در این رابطه و برای پیدا کردن علت و ریشه این بیماری از بیش از 15000 بیمار ای.ال.اس. و همچنین بیش از 25 هزار فرد سالم،  تست دی.ان.ای به عمل آمد. محققان با آنالیز و تجزیه و تحلیل کردن پروفیل‌های دی.ان.ای. ذخیره شده،  دو ژن جدید ای.ال.اس کشف کردند. این دو ژن NEK1 و C21orf2 ریسک ابتلا به بیماری ای.ال.اس را در افراد بالا می برد.

پروژه “MinE” که همچنان ادامه دارد، اکنون تبدیل به یک پروژه جهانی شده است تا در مورد علت و ریشه بیماری ای.ال.اس. تحقیق و مطالعه گردد.  

وبسایت: ای.ال.اس ایران www.alsiran.com

ترجمه: فرح شریعت

بررسی کنید همچنین

نقش سرب در ابتلا به بیماری ای.ال.اس.

سیلویا: من و همسرم به مدت 10 سال تمام در تختی می خوابیدیم که در آن هشتاد کیلوگرم سرب به کار رفته بود. یک تخت محکم و زیبا اما ظاهرا پرخطر. نتیجه تحقیقات علمی که انجام گرفته، نشان می دهد که سرب در ابتلا به بیماری ای.ال.اس. نقش مهمی می تواند داشته باشد.

2 نظرات

  1. ایشالا که زودتر داروش پیدابشه واقعاخیلی بده عزیزت جلوچشت آب بشه ونتونی دم بزنی لطفا چیزهایی که مضر وچیزهایی که مفید هست روبگیدممنون میشم من پدرم حدود دوساله گرفتاراین بیماری هس وواقعا دارم نابود میشم داروش به نظرتون تاکی پیدامیشه واقعادست به دعا هستم خداتمامی مریضاروشفابده مریضای ای ال اس روهم توهمه مریضا التماس دعا

  2. با درود:
    واقعا” امیدوارم داروی این بیماری ناشناخته بزودی پیدا بشه شما فعلا” از روند پیشرفت تحقیقات و داروی احتالی آن اگر اطلاعاتی دارید در اتیار دیگران بگذارید با سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *