Home / اخبار تحقیقات و آزمایشات در زمینه ای.ال.اس / سلول های عصبی مبتلا به ای.ال.اس. در آزمایشگاه

سلول های عصبی مبتلا به ای.ال.اس. در آزمایشگاه

پروفسور یرون پاسترکامپ (Jeroen Pasterkamp) پزشک متخصص مغز و اعصاب، روزانه با تیم خود در مرکز ای.ال.اس. در هلند، برای پیدا کردن درمان برای بیماری ای.ال.اس. تحقیق و مطالعه می کند. این تیم به ویژه در مورد سلول های عصبی و آنچه موجب بیماری ای.ال.اس. می شود، کار می کند. در حال حاضر این تحقیق اصلی ترین فعالیت تیم تحت سرپرستی پروفسور پاسترکامپ محسوب می گردد.

فعالیت های این تیم در کادر پروژه ای به نام TryMe انجام می گیرد. هدف این پروژه پرورش سلول های بنیادی است تا با دستاوردهای آن و در مرحله بعدتر، تحقیقات داروئی بیشتری برای درمان بیماری ای.ال.اس. میسر گردد.


پروفسور پاسترکامپ در این زمینه چنین توضیح می دهد: سلول های عصبی مبتلا به ای.ال.اس (ALS) در آزمایشگاه کشت می شوند. این شاید یک دیوانگی به نظر برسد اما در واقع این عمل به ما کمک می کند تا در مراحل بعدی درمان بیماری ای.ال.اس. را توسعه دهیم!

این سلول های عصبی که از سلول های پوست گرفته شده اند، کشت داده می شوند تا آنها به سلول های بنیادی و سپس سلول های بنیادی نیز به سلول های عصبی تبدیل گردند. محققان بررسی می کنند که چه اتفاقی در این سلول های عصبی می افتد که منجر به ای.ال.اس (ALS ) می شود؟ آنها همچنین بر روی علت و چگونگی مرگ سلول های عصبی مطالعه و تحقیق می کنند.

پروفسور پاسترکامپ می گوید: اگر ما بتوانیم از این واکنش “اشتباهی” در سلول های عصبی که منجر به این بیماری می شود، جلوگیری کنیم، در آینده افراد مبتلا به ای.ال.اس. فلج نخواهند شد.

در حال حاضر هدف پروژه TryMe توسعه هر چه بیشتر سلول های بنیادی ای.ال.اس. می باشد تا بدین ترتیب امکان آزمایشات بیشتری نیز در راستای تلاش برای درمان این بیماری فراهم گردد.

پاسترکامپ در مورد مرحله بعدی این تحقیقات می گوید: اگر درمان در سلول های عصبی در آزمایشگاه نتیجه موفقیت آمیزی داشته باشد و موثر واقع شود، در آینده ما خواهیم توانست تحقیق دارو بر روی انسان را شروع بکنیم. به این ترتیب به شیوه های موثری برای درمان ای.ال.اس. نزدیک خواهیم شد!

ترجمه: وبسایت ای.ال.اس ایران  www.alsiran.com

منبع: Project TryMe- Nieuwsbrief Alscentrum Nederland

بررسی کنید همچنین

پاسخ مرکز پزشکی ای.ال.اس در هلند در مورد داروی اداراوون/ رادی‌واکا

نتیجه تحقیقات محدود در فاز 3 نشان داده است که احتمالا داروی اداراوون (Edaravone) با ترکیب ریلوزول، تاثیر بازدارنده‌ای بر پیشرفت بیماری ای.ال.اس. - بر روی گروه کوچکی از این بیماران که در ابتدای ابتلا به این بیماری هستند- داشته است. براساس این مطالعه تفاوت چندان قابل توجهی بین بیمارانی که داروی اداراوون/ رادی‌واکا استفاده کرده بودند، با بیمارانی که به آنها دارونما (پلاسیبو) داده شده بود، مشاهده نشد.

One comment

  1. اخه چقدر باید صبر کنیم تا درمان این بیماری کشف بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *